Science 1-3 med matematik, fysik, kemi 

Hos os kan du vælge imellem tre naturvidenskabelige studieretninger med ovenstående tre fag, science 1 med matematik A, fysik B og kemi B, science 2 med matematik A, fysik B og kemi A og science 3 med matematik A, fysik A og kemi B. Du kan læse om dem her:

Science 1:  Matematik A, Fysik B, Kemi B

Science 2: Matematik A, Fysik B, Kemi A

Science 3: Matematik A, Fysik A, Kemi B

Science 1, 2 og 3 er for dig, som godt kan lide matematik og har særlig interesse for kemi og fysik. Du lærer at opstille modeller og udføre eksperimenter. Googles søgealgoritme, overvågning af asteroider på kollisionskurs med Jorden og udvikling af metoder til bekæmpelse af alvorlige sygdomme er utænkelige uden avancerede beregningsmetoder. Matematik er et nødvendigt redskab i al naturvidenskab, men samtidig en sjov og udfordrende tankesport i sig selv.

Millioner af mennesker fik genvakt deres interesse for atomer og molekyler, da de fulgte med i tv-serien “Breaking Bad”. I kemi lærer man ikke at fremstille metamfetamin eller andre stimulanser, men man får et praktisk og teoretisk kendskab til syntese og analyse af mange komplicerede organiske forbindelser med fascinerende egenskaber.

Den 11 maj 2016 vedtog Folketinget “Lov om aktivisme i det ydre rum”. Året forinden besøgte Andreas Mogensen ISS og blev den første dansker i rummet. Exoplaneter, kolonisering af Mars og meget mere står på programmet i fysik, hvor du i bogstaveligste forstand kan beskæftige dig med alt mellem himmel og jord.

Ved at følge linket til lectio, kan du se en oversigt over fag på Science 1

Ved at følge linket på lectio, kan du se en oversigt over fag på Science 2

Ved at følge linket til lectio, kan du se en oversigt over fag på Science 3