Engelsk A, Andet fremmedsprog A, Samfundsfag B

Denne sproglige studieretning er for dig, der er vild med sprog og interesserer dig for kultur og samfundsforhold, og som holder af at arbejde analytisk og kreativt med alt fra tekster, film, billeder og menneskelige handlinger til tabeller og statistikker. Du får et kendskab til samfundsforhold både nationalt og internationalt, hvilket kvalificerer dig bredt til at forstå samfundsforhold og samspil mellem mennesker i en stadig mere kompleks og globaliseret verden og til at agere bevidst i en sådan. Du tager eksamen i to europæiske hovedsprog på A-niveau, hvoraf engelsk er det ene, og du får både skriftlige og mundtlige kompetencer samt et nuanceret indblik i de relevante landes litteratur, kultur og særlige samfundsmæssige udviklingstræk. Vi ser dog også på tværs af lande og regioner og arbejder med for eksempel multikulturelle samfund og det lokale versus det globale. Andre emner kan være kulturmøder, politisk kommunikation, social arv, rejsen som litterært tema, arbejds- og livsformer i det senmoderne samfund, postkolonial litteratur, det amerikanske valg, briternes forhold til EU og meget mere. Vælg en af disse studieretninger, hvis du vil ud i verden og tror på, at engelsk er vigtigt, men ikke nok, hvis vi skal udnytte vores muligheder i et globaliseret samfund. Næsten uanset hvad du kommer til at foretage dig senere, vil du have stor glæde af dine fremmedsprog, og med den grundlæggende indsigt i samfundsforhold vil du stå godt rustet til en senere karriere inden for kultur og samfund.

Ved at følge linket til lectio, kan du se en oversigt over moderne sprog med fransk

Ved at følge linket til lectio, kan du se en oversigt over moderne sprog med tysk

Ved at følge linket til lectio, kan du se en oversigt over moderne sprog med spansk